Štýly brušného tanca
Brušný tanec vníma väčšina ľudí ako jednoliaty celok. V skutočnosti sa však jedná o rozmanitý svet rôznych štýlov, ktoré sa odlišujú v pohyboch, hudbe, aj kostýmoch. V tomto článku nájdete prehľad tých najznámejších a najrozšírenejších štýlov brušného tanca.
Raks sharqi
Je to egyptský štýl brušného tanca. Slová raks sharqi znamenajú tanec východu. Ide o kabaretný štýl tanca. Pri tomto tanci sa využíva závoj, ktorý počas vystúpenia tanečnica odhodí. Je to veľmi dynamický štýl tanca, u publika mimoriadne obľúbený. Kostýmy na raks sharqi bývajú bohato zdobené a farebné. Tvorí ho podprsenka, sukňa a pás na bokoch. Obuté môžu mať topánky s podpätkami (viď obrázok).
Tento štýl je kultivovanou zmesou prvkov brušných tancov zo všetkých kútov arabského sveta. "Raks sharki" obsahuje 3 časti:
1. - pomalá. Pohyby sú vláčne, vedené vo vlnách a kruhoch. Jedná sa o pocitové napojenie na hudbu.
2. - rytmická, zložená z húpavých a kývavých pohybov vychádzajúcich hlavne z bedier. Tiež poskoky a točky patria do strednej časti tanca.
3. - rýchly a dynamický. Hlavnými pohybmi sú trasy. Telo tanečnice jemným chvením ramien, brucha a bokov v divokom rytme hudby stráca ostré kontúry. Koráliky a peniažteky tvoria zvukový sprievod a zároveň napomáhajú dojmu rozostrených obrysov tanečnice.
História priniesla do tanca i rôzne rekvizity ako sú šable, závoje, bubienok, sviečky, svietniky, palice, paličky a prstové činelky.
Baladi
Je to folklórny štýl brušného tanca. Kostým tvoria šaty vyrobené z prírodných materiálov, čo dodáva tomuto tancu folklórny ráz. Zemitý tanec v 4/4 rytme. Je to veľmi hravý a živý tanec.
Saidi
Štýl saidi pochádza z rovnomennej egyptskej oblasti. Je charakteristický poskokmi a jednou alebo dvoma bambusovými paličkami ako tanečným doplnkom. Tento tanec môžu tancovať aj muži, ktorí ním napadobňujú boj so zbraňou (Tathib). Saidi sa však tancuje aj bez paličky. Tanečnice majú na sebe dlhé šaty a sú prevažne bosé (viď obrázok). Saidi je tanec veľmi živý, hravý, až laškovný, v 4/4 rytme. Ženy (Raks Assaya) mávajú palice na jednom konci zahnuté a využíva sa rôznych náročných prvkov, ako je točenie v ruke či točenie celého tela s palicou položenou na hlave. V jednej ruke sa palica drží na jej nezahnutom konci.
Khaleegy
Je to rýchly skupinový tanec, ktorý tancujú výlučne ženy pre ženy. Veľkú úlohu tu hrajú vlasy, preto sa tomuto štýlu hovorí aj “tanec vlasov”. Tanečnica má vlasy rozpustené a pohybuje s nimi zo strany na stranu. Tancuje sa prevažne v dlhej voľnej tunike.
Turecký štýl
V porovnaní s inými štýlmi brušného tanca je turecký štýl oveľa rýchlejší, živší s takmer atletickými pohybmi. Často sa tu využívajú aj činelky.
Americký kmeňový štýl
Tento tanec spája štýly z rôznych častí sveta (najmä Indie, Severnej Ameriky, Afghanistanu a Blízkeho východu), vznikol však v Amerike. Tancuje sa prevažne v skupinke. Telá tanečníc sú ozdobené tetovaniami, majú pomaľované tváre. Tento tanečný štýl býva sprevádzaný tzv. world music.
Kabaret
S kabaretným štýlom brušného tanca sa stretávame v reštauráciách alebo nočných kluboch. Ide o zmes ľudového, tureckého a egyptského štýlu. Kostým kabaretnej brušnej tanečnice je krásne vyzdobený, často sa tancuje so závojom.
Tribal
Pre tento štýl je charakteristická improvizácia, teda neuvidíte tu žiadne spoločné choreografie. Tanec pozostáva z viacerých tanečníc, ktoré vedie jedna – hlavná tanečnica, ktorá zadáva signály ostatným. Tento tanec môže predvádzať aj jedna tanečnica, vždy sú však v pozadí aj iné. Kostým tvorí obyčajne široká sukňa so strapcami, choli (tričko pod prsia), navrchu podprsenka. Na hlave majú tanečnice množstvo kvetov a iných ozdôb. Dôležitý je takisto veľmi výrazný make-up.
Cigánsky štýl
Ide o cigánsky folklórny tanec, ktorý priniesli Cigáni z Indie do Európy a na Stredný Východ. Je to mimoriadne temperamentný štýl brušného tanca. Môže sa tancovať tak jednotlivo, ako aj v skupine.