Zdravotné účinky

26.07.2015 10:21


Orientálny tanec je určený pre ženy bez ohľadu na vek, postavu, či úroveň pohybového nadania. Tanec je dokonca vhodný aj pre tehotné, len je potrebné vynechať niektoré tanečné prvky a to predovšetkým shimmy panvou.

Opatrnosť je potrebná predovšetkým pri úrazoch a operáciách chrbtice, taktiež pri opakovaných blokádach v oblasti stavcov. V takýchto prípadoch, ale aj pri rizikovom tehotenstve sa odporúča konzultácia s odborníkom pred začatím kurzu brušného tanca.

No vlastné skúsenosti nás presvedčili a stále presviedčajú o tom, že orientálny tanec lieči telo i dušu, pomáha fyzicky a psychicky. Pôsobí pozitívne na zdravie, vitalitu a krásu. V Nemecku a USA je dokonca odporúčaný ženskými lekármi, ortopédmi a psychológmi ako výnimočná terapeutická metóda pre špecificky ženské fyzické i psychické problémy. Teraz vám s radosťou v skratke priblížime niekoľko pozitívnych vplyvoch tohto krásneho umenia na ženské telo:

1. zlepšuje držanie tela

2. pohybový aparát - kosti, svaly, kĺby

3. srdcovocievny systém - zlepšenie krvného obehu

4. riešia gynekologické problémy

5. stimuluje tráviacu sústavu

6. centrálny nervový systém

7. zlepšuje sebavedomie ženy

8. orientálny tanec a tehotenstvo

Orientálne tance zlepšujú držanie tela

Chrbtica je pre človeka "stredom vesmíru" a môžeme ju prirovnať k "stavbe z kociek". Ak vysunieme jednu kocku, naruší sa stabilita ostatných, čiže ak sa nachádza problém v jednej časti chrbtice, sú narušené aj tie ostatné. V súčasnej dobe sa veľakrát stretávame so skoliózami, či už hyperlordózou alebo hyperkyfózou, vysunutými platničkami, rôznymi degeneratívnymi zmenami  ako spondylóza alebo spondylartróza.

Nielen k brušnému tancu neodmysliteľne patrí správny tanečný postoj, ktorý má estetický, ale aj zdravotný charakter. Pri orientálnom tanci sa do pohybu zapájajú svaly, ktoré sa bežne nevyužívajú. Tým je zabezpečené uvoľnenie svalového napätia v oblasti chrbtice, zlepšuje sa pohyblivosť a zároveň sa posilňuje aj svalstvo. Zlepšenie postavenia tela je pre brušné tance kľúčové, pretože niektoré prvky je pri zlom držaní tela obtiažne predvádzať, po prípade sa využívajú svaly a časti tela, ktoré sú v danej chvíli nepotrebné a následne je to sprevádzané bolesťou v daných partiách.

Správne držanie tela je teda nevyhnutné pre psychické a fyzické zdravie. Pri správnom postoji os tvorí olovnica prebiehajúca od stredu temena cez stred chrbtice a končí sa medzi pätami, mierne uvoľnená panva, vtiahnuté bruško, otvorený hrudník, neodstávajúce lopatky, hlava v pravom uhle.

Orientálne tance a pohybový aparát - kosti, svaly, kĺby

Kosti tvoria pevnú oporu tela - kostru. Slúžia pre úpon svalov, väzov a fascií. Najčastejšou chorobnou zmenou je osteoporóza, čo znamená úbytok kostného tkaniva. Osteoporóza môže súvisieť s narastajúcim vekom alebo príčinou môžu byť hormonálne poruchy, zmeny metabolizmu, poúrazové stavy, nesprávne jednostranné zaťažovanie.

Orientálne tance zabezpečujú pravidelné a rovnomerné zaťaženie, čím sa predchádza osteoporóze a udržuje sa pružnosť.

Pri jednostrannom zaťažovaní svalov môže vzniknúť svalová dysbalancia (nerovnováha). Tie svaly, ktoré nie sú dostatočne zaťažené sa skracujú a následne sa reflexne oslabujú svaly, ktoré zabezpečujú opačný pohyb.

Brušné tance uvoľňujú svalové napätie, stuhnutia, bloky. Posilňujú sa svaly, ktoré sa podieľajú na vzpriamenom držaní tela, svaly panvového dna - prevencia proti inkontinencii, prolapsu maternice, pošvy, konečníka.

Jednotlivé pohyby pri brušnom tanci formujú pás a naše svaly napr. šikmé brušné svaly, priamy brušný sval, prsné svaly, prednú časť stehien, ale aj na vnútorné a vonkajšie svaly stehien, boky, zadoček a iné.

Kĺby zabezpečujú pohyblivosť kostry. Znášajú určitý stupeň nárazu, trenia a záťaže. Najčastejšou chorobnou zmenou je artróza, degeneratívne ochorenie, ktoré vzniká napr. pri nedostatku pohybu.

Pohybom pri orientálnom tanci sa zabezpečuje správna výživa kĺbu, tvorba mazu, ktorý je dôležitý pre správnu činnosť kĺbnej chrupky a nebolestivý pohyb v kĺbe. Ďalej zlepšuje pohyblivosť napr. zápästných kĺbov, uvoľňuje napätie v oblasti bokov a bedrových kĺbov krúživými pohybmi.

Orientálne tance a srdcovocievny systém - zlepšenie krvného obehu

Pohybom sa posilňuje srdcový sval, čím sa zlepšuje prekrvenie celého tela. Pomocou lepšej cirkulácie sa žena zbavuje večne zamrznutých prstov, začínajúcich kŕčových žíl alebo rizika srdcových chorôb. Okrem toho sa znižuje hladina cholesterolu v krvi. Zvyšuje sa telesná zdatnosť. Zlepšuje sa dýchanie. Tým dochádza k potrebnému okysličovaniu organizmu, prívodu životnej energie.

Orientálne tance riešia gynekologické problémy

Tým, že sa zlepšuje krvný obeh a posilňuje sa panvové dno, prirodzene sa zmierňujú alebo dokonca miznú predmenštruačný syndróm a menštruačné bolesti spôsobené prevažne stiahnutím vnútorného aj vonkajšieho svalstva v panvovej oblasti. Okrem toho sa zlepšuje pohlavný život. Správnym robením cvikov sa dá dosiahnuť aj úspešné otehotnenie tam, kde bežné metódy zlyhali, lebo pri tanci dochádza k vnútornej stimulácii orgánov. Pri brušnom tanci sa vo zvýšenej miere prekrvujú všetky tkanivá v oblasti panvy a brucha a práve aj pre tento jeho účinok je odporúčaný pri problémoch s otehotnením. V zrelom veku a v dobe prechodu orientálne tance pomáhajú spevňovať panvové dno, predchádzať problémom s únikom moču a ďalším klimakterickým problémom.

Orientálne tance stimulujú tráviacu sústavu

Pravidelným tréningom sa samozrejme postupne odbúravajú nadbytočné tuky a zdravo sa znižuje telesná hmotnosť, lebo sa telo zbavuje toxínov a zrýchľuje sa metabolizmus. Zvyšuje sa celková fyzická kondícia.

Brušné tance sú zamerané na oblasť brucha a mimo iného taktiež stimulujú činnosť žalúdka a čriev. Vlnením bruška sa masírujú vnútorné orgány a stimulujú žľazy s vnútornou sekréciou (stabilizácia hormonálneho systému). Vďaka stimulácii vnútorných orgánov sa upravuje často problematické zažívanie.

Orientálne tance a centrálny nervový systém

Orientálne tance uvoľňujú psychické napätia jednak vplyvom rytmického pohybu a jednak vyplavením hormónov šťastia - endorfínov a enkefalínov. Odbúrava sa stres a iné psychické problémy - úzkosť, melanchólia, smútok, komunikačné problémy, nižšie sebavedomie a iné. Umožňuje odreagovanie od bežných starostí.

Nácvikom určitých krokových variácií sa rozvíja pamäť, priestorová orientácia, spolupráca rôznych zmyslov, a tým harmonické využívanie oboch mozgových hemisfér, mozočka.

Orientálne tance zlepšujú sebavedomie ženy

V súčasnej dobe ženy veľakrát suplujú mužskú úlohu v pracovnej a ekonomickej oblasti. Ideálom krásy sú vyšportované telá bez akýchkoľvek nedostatkov. Následkom toho, ženy strácajú vlastnú identitu a hlavne začínajú pochybovať o svojej dokonalosti. Brušné tance posilňujú osobnosť tým, že odbúravajú pochybnosti o sebe. Pri tomto tanci sa aktívne pracuje so svojím telom a tak sa ženy učia akceptovať a považovať ho za krásne.

Orientálne tance pomáhajú ženám, dievčatám stať sa citlivejšími vo vnímaní svojho tela, pocitov aj rytmu hudby. Získavajú schopnosť vedieť vyjadriť svoje ženské kvality a používať ženské zbrane ako je neha, láska, krása, jemnosť, ženskosť a elegancia, pretože sa telo stáva pružnejším, pohyby sú koordinovanejšie, pôvabnejšie. Postupne sa prebúdza ženskosť. Každá si nájde spôsob vyjadrenia svojich emócií a má možnosť pocítiť intenzívny umelecký i duchovný prežitok. Orientálny tanec je nekonečný prúd improvizovaných kombinácií daných prvkov, a tým dáva žene možnosť tvoriť a vyjadrovať to, čo práve prežíva.

Pozitívnu zmenu je časom poznať na každej žene. Pri tanci sa uvoľnia všetky vnútorné emócie a vnútorná krása potom vyžaruje i navonok.

Orientálne tance a tehotenstvo

Ide o vynikajúce cvičenie pre tehotné ženy. Brušné tance je totiž možné tancovať od počiatku takmer až do konca tehotenstva (v prípade fyziologickej gravidity). Niektoré pohybové prvky sa s veľkým úspechom používajú v prvej dobe pôrodnej. Počas tehotenstva orientálny tanec harmonizuje osobnosť ženy a zároveň aj bábätka. Samotný pohyb brušného tanca je pre bábätko veľmi príjemný - kolísaním v plodovej vode ho upokojuje a jemné pohyby svalov brušných stien ho jemne masíruje. Dokonca sa stáva, že detičky tanečníc lepšie spia a sú vyrovnanejšie. K tomu prispieva aj počúvanie hudby a spev - hlas matky. No okrem toho sa žena naučí preciťovať vlastné telo, reakcie na rôzne okolnosti, ovládať ho - dôležité počas pôrodu. Posilnením svalov panvového dna sa zase vhodne a prirodzene pripravuje na pôrod. Správne prevedenie prvkov brušného tanca nezvyklým spôsobom zapája a uvoľňuje svaly chrbta a krížových partií, čím pomáha predchádzať ich stuhnutiu, následnej bolesti a priebežne ich spevňuje, čo tehotné ženy veľmi ocenia. Tiež vedie ženu k správnemu držaniu tela, čo je veľmi dôležité pre správne umiestnenie dieťatka. Po pôrode pomáha rýchlejšiemu vyrovnávaniu popôrodných stavov.

Zmysel pre krásu, dôstojnosť, sebaovládanie a silu, ktoré táto aktivita prináša, sú základnými súčasťami všetkých oblastí spokojného a šťastného života.

1. Prínos brušného tanca pre zdravie
Náš súčasný životný štýl je plný stresu, znečisteného životného prostredia, rutinnej sedavej práce pri počítači a nezdravej nepravidelnej stravy. Práve preto je pre nás také dôležité nájsť si hodinku raz, alebo dvakrát do týždňa a venovať ten čas sami sebe. Brušný tanec je na to ideálny. Prečo?
Po prvé, brušný tanec sa skladá zo série jemných a prudkých pohybov, ktoré sa počas lekcie striedajú a pomáhajú rozmasírovať celú chrbticu (od krku až po kostrč), všetky svaly aj vnútorné orgány. Väčšina pohybov je sústredená okolo panvy, tým pádom sa pri pravidelnom cvičení zlepšuje prekrvenie ženských pohlavných orgánov, čo priaznivo účinkuje pri problémoch s otehotnením, či menštruačných ťažkostiach. Brušný tanec je účinný aj  pri zhoršenom trávení. Zároveň, ako hocijaký tanečný pohyb, brušný tanec zlepšuje koordináciu, držanie tela a fyzickú kondíciu.
Po druhé, brušný tanec priaznivo ovplyvňuje psychický stav a pomáha zbaviť sa stresu. Počas hodiny sa používa veľmi melodická a farebná hudba, ktorá pomáha uvolniť sa a nabiť sa zdravou životnou energiou. 
Po tretie, brušný tanec je vhodný pre všetky vekové kategórie žien (o brušnom tanci pre deti viac na konci tohto článku). Je to pohyb veľmi šetrný na kĺby a bez silového zaťaženia. Počas lekcie sa preberá bohatá paleta pohybov, takže keď Vám nejaký pohyb nesedí, alebo nerobí dobre, vždy sa nájde náhrada.
Brušný tanec pomáha aj pri niektorých chorobách. Napríklad pri erózii krčku maternice pohyby svalov dolnej časti brucha podporia liečenie. A ako som už spomenula, môže prísť aj dlhoočakávané tehotenstvo.

2. Kontraindikácie k cvičeniu brušného tanca
Brušný tanec je veľmi prospešný pre naše zdravie. Ale netreba ho brať ako všeliek proti každej chorobe. Ak máte nejaké zdravotné problémy, odporúčame poradiť sa  s lekárom a zistiť jeho názor, či je to vhodné cvičenie pre Vás. V prípade, že máte nejaké zdravotné problémy, je dobré upozorniť na to aj Vašu lektorku.
Takže, ak máte 15 rokov a viac, ste psychicky zdravé a vyrovnané, môžete pokojne cvičenia navštevovať. Ale ak máte jednu z doleuvedených chorôb, brušný tanec pre Vás nie je vhodný:

  • Plochá noha vo vysokom štádiu, v miernejších štádiách sa dá cvičiť;
  • Problémy s chrbticou, posun stavcov (relatívna kontraindikácia, záleží na situácii,  rozhodne treba konzultovať s neurológom, alebo ortopédom). Dávajte pozor aj na to, keď Vás po cvičení bolí chrbát. Keď to trvá týždeň - dva, je to normálne, ale keď sú bolesti pravidelné,  musíte navštíviť lekára.
  • Ochorenia vaječníkov (nádor, zápal, hnisavé procesy, cysty, myómy...)
    Zhoršenie žalúdočného vredu, vredu dvanástnika a pri akýchkoľvek problémoch z pečeňou;
  • Silné bolesti a nadmierne krvácanie počas menštruácie;
  • Kŕčové žily, srdcové choroby;
  • Aneuryzmy
  • Tuberkulóza pľúc, zápal priedušiek, obštrukčný zápal priedušiek (to je najstriktnejšia kontraindikácia!);
  • Zhoršenie akejkoľvek choroby.

 3.Brušný tanec a tehotenstvo
Väčšina špecialistov sa zhoduje na tom, že počas tehotenstva nie je brušný tanec vhodným cvičením. Je to príprava na tehotenstvo, ale ked už ste sa dostali do tohto vytúženého stavu, radšej prestať cvičiť. Najrizikovejšie sú prvé tri mesiace tehotenstva. Keď ste tehotná a chcete cvičiť, radšej si vyberte špeciálnu gymnastiku pre tehotné.
Ak ste doteraz tancovali a chcete pokračovať na nejakom kurze "brušný tanec pre tehotné", dávajte pozor na to, že TEHOTNÝM JE BEZPODMIENEČNE ZAKÁZANÉ:

  • Držať ruky vyššie ako plecia;
  • Robiť údery bedrami;
  • Robiť šimi, okrem šimi hrudníkom, aj to veľmi jemne a po troške!
  • Vertikálne osmičky, horizontálne sú povolené;
  • Stáť na špičkách;
  • Robiť hocijaké prudké pohyby;
  • Bezpodmienečne je zakázaný parter (t.j. všetky pohyby, ktoré sa robia na kolenách, alebo poležiačky)! 

Zároveň dávajte pozor na svoj stav, keď cítite aspoň náznak únavy, musíte si dať pauzu a sadnúť si. Keď dieťa začína kopať počas cvičenia, alebo Vám "tvrdne" brucho, to tiež hovorí o tom, že tento pohyb nie je vhodný pre Váš stav.

 4.Brušný tanec pre deti
Do desiatich rokov nie je brušný tanec pre deti vhodný, v tom období je pre nich potrebné viac strečingových pohybov.
Ale keby ste chceli zo svojho dieťa vychovať budúcu hviezdu belly dance, nájdite skúsenú lektorku, ktorá má vypracovaný špeciálny program pre deti. Cvičenie by malo obsahovať hlavne klasickú gymnastiku a ako tanečná časť by sa mali vyučovať ľudové arabské štýly.
Keď ste si nie istí ohľadom nejakého ponúkaného kurzu brušného tanca pre deti, choďte na hodinu a dajte pozor na niekoľko faktorov: na detských cvičeniach sa nemôžu používať šimi, údery bedrami, osmičky so spojenými kolenami, zároveň je striktne zakázaný parter. Musí sa cvičiť strečing, môžu sa používať vlny.
Najlepším vekom pre začiatok vyslovene brušného tanca je okolo 13-14 rokov.

***
Na záver by som Vám chcela dať ešte niekoľko rád, ktoré je dobré dodržiavať počas cvičenia:
1. Necvičte naboso, radšej v ponožkách alebo cvičkách;
2. Počas menštruácie treba znížiť záťaž;
3. Dávajte pozor na držanie tela - vystretý chrbát je hlavnou podmienkou, aby Vám cvičenie bolo na prospech a nie na škodu!

 

Milé dámy, dávajte na seba pozor! Sme slabšie pohlavie preto, lebo sme ľahko zraniteľné. Keď sa o seba nepostaráme včas, vážne choroby môžu poznačiť celý náš život. Starajte sa o seba. Počúvajte svoje telo, veď zdravie je to najdôležitejšie v našom živote!